Strefa wiedzy

Twórcze przystosowanie

Tytułowe „Twórcze przystosowanie” to ładne określenie, którego kiedyś użyłem na męskim kręgu “Faceci z Ptasiej”. To termin znany mi ze szkoły psychoterapii Gestalt.Ten termin wywołał zaciekawienie, co oznacza, że nie jest powszechnie znany. Zatem do rzeczy, co to jest to twórcze przystosowanie? Przyjrzyjmy się następującemu zdarzeniu. Mały Józek jest na placu zabaw z osobą dorosłą,…

więcej

Kurs mindfulness (MBCT)

Świadomie, bez depresji i lęku. Dla Kogo?
Zapraszamy szczególnie osoby borykające się z podwyższonym poziomem lęku lub nerwicą lękową, podwyższonym poziomem stresu, borykające się z trudnościami w koncentracji lub zagrożone depresją czy jej nawrotem.
Nie potrzebujesz żadnego wcześniejszego przygotowania.

więcej

Między nami mężczyznami

…czyli dlaczego mężczyźni potrzebują męskich grup “Alienacja jest jedną z twarzy współczesnej męskości. Lekarstwem jest komunikacja i wspólnota – nowe poczucie wspólnoty. Otwierając się nawzajem zmniejszamy presję bycia samemu i w izolacji” “Woda i duch” Malidoma Somé. Mężczyzna jaskiniowy szukający jedzenia dla stada goni bez opamiętania mamuta, staje naprzeciw bestii, odcina się od strachu i…

więcej
Psychoterapia nerwicy lękowej. Jak pozbyć się ciągłego lęku i zacząć żyć szczęśliwie

Psychoterapia nerwicy lękowej. Jak pozbyć się ciągłego lęku i zacząć żyć szczęśliwie

Terapia jest pierwszym krokiem na drodze do szczęśliwszego życia pozbawionego ciągłego zamartwiania się i obwiniania siebie za każdy nawet najmniejszy błąd. Wspólne sesje z terapeutą zwiększają pewność siebie i dają siłę do długotrwałego leczenia. Czym jest nerwica lękowa? Nerwica lękowa należy do zaburzeń trudnych do zdiagnozowania. Nie zawsze objawy somatyczne, jak np. chroniczne bóle głowy,…

więcej
Psychoterapia zaburzeń lękowych. Dlaczego warto poddać się terapii?

Psychoterapia zaburzeń lękowych. Dlaczego warto poddać się terapii?

W ostatnich latach w leczeniu wszelkich zaburzeń lękowych powszechnie stosuje się antydepresanty i środki uspokajające. Farmakoterapia działa szybko, a pacjent od razu widzi jej efekty. Jednak leki działają tylko wtedy, kiedy je przyjmujemy. I mają swoje skutki uboczne. Psychoterapia może dopiero po pewnym czasie dać efekty. Ale pozytywny rezultat będzie widoczny przez lata. Psychoterapia nerwicy…

więcej
Zaburzenia depresyjno-lękowe. 5 oznak, które mogą świadczyć o tym, że na nie cierpisz

Zaburzenia depresyjno-lękowe. 5 oznak, które mogą świadczyć o tym, że na nie cierpisz

Przy zaburzeniach depresyjno-lękowych objawy depresji współwystępują ze stanami lękowymi. Żeby zdiagnozować te zaburzenia, pacjent musi wykazywać objawy zaburzeń lękowych oraz doświadczać depresji o małej intensywności. Jakie symptomy świadczą o tym, że możesz cierpieć na zaburzenia depresyjno-lękowe. Zaburzenia depresyjno-lękowe i nadmierne zamartwianie się Znakiem rozpoznawczym dla zespołu lęku uogólnionego (ang. GAD) zaliczanego do kręgu zaburzeń lękowych,…

więcej
Jak leczyć depresję i nerwicę naturalnymi sposobami i osiągnąć życiową równowagę

Jak leczyć depresję i nerwicę naturalnymi sposobami i osiągnąć życiową równowagę

Kiedy cierpimy na depresję, wydaje się nam, że ten stan głębokiego przygnębienia, smutku i apatii będzie trwał przez resztę życia. Jednak nawet poważne stany depresyjne możemy skutecznie leczyć. Terapia wymaga systematyczności, czasami nawet leków, a na pewno zmiany stylu życia. Nie wyleczymy się z depresji z dnia na dzień i siłą swojej woli. Żeby odzyskać…

więcej

Psychoterapia Gestalt. Wszystko, co warto o niej wiedzieć

Psychoterapia w nurcie gestalt swoje początki datuje na lata 40. XX wieku. Jako alternatywę dla tradycyjnej psychoanalizy humanistyczną terapię opartą na doświadczeniach rozwinął Fritz Perls ze swoją żoną Laurą oraz Paul Goodmann. Dziś psychoterapię Gestalt wykorzystuje się m.in. do leczenia zaburzeń lękowo-depresyjnych, psychosomatycznych czy problemów zawodowych. Główne założenia psychoterapii gestalt Nazwa terapii gestalt wywodzi się…

więcej

Psychoterapia – czy może trwać za długo?

Wszystko w nadmiarze może nam szkodzić. Nawet woda. Od ilości przecież zależy to, czy coś jest lekarstwem, czy trucizną. Ćwiczenia przyczyniają się do lepszego zdrowia i lepszej kondycji, ale uprawiane bez umiaru mogą doprowadzić nasz organizm do skrajnego wyczerpania. Czy to samo dotyczy psychoterapii? Pomaga nam tylko do pewnego momentu, czy jest sposobem na życie…

więcej
Zaburzenia depresyjno-lękowe. Co warto o nich wiedzieć

Zaburzenia depresyjno-lękowe. Co warto o nich wiedzieć

Zaburzenia depresyjno-lękowe to połączenie nerwicy i depresji. Osoba cierpiąca na te zaburzenia doświadcza lęków, a jednocześnie czuje się przygnębiona, apatyczna i wykazuje spowolnienie psychoruchowe. Pacjenci borykający się z zaburzeniami depresyjno-lękowymi rozpoznają u siebie albo tylko nerwicę, albo depresję, nie łącząc ze sobą dwóch schorzeń. Dlatego tak bardzo potrzebna jest pomoc specjalisty w zdiagnozowaniu zaburzeń i…

więcej