Psychoterapia nerwicy lękowej. Jak pozbyć się ciągłego lęku i zacząć żyć szczęśliwie

Terapia jest pierwszym krokiem na drodze do szczęśliwszego życia pozbawionego ciągłego zamartwiania się i obwiniania siebie za każdy nawet najmniejszy błąd. Wspólne sesje z terapeutą zwiększają pewność siebie i dają siłę do długotrwałego leczenia.

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa należy do zaburzeń trudnych do zdiagnozowania. Nie zawsze objawy somatyczne, jak np. chroniczne bóle głowy, brzucha, kręgosłupa czy zaburzenia seksualne i bezsenność postrzega się jako symptomy nerwicy. Podobnie rzecz się ma z objawami emocjonalnymi. Apatia, nieuzasadniony lęk i niepokój, a także brak motywacji i przygnębienie mogą świadczyć nie tylko o nerwicy, ale również o depresji. Dlatego, żeby zdiagnozować nerwicę lękową, terapeuta musi dokładnie zapoznać się ze wszystkim objawami towarzyszącymi pacjentowi.

Nerwica pojawia się często u osób, które w dzieciństwie przeżyły traumatyczne wydarzenia lub czuły się pozostawione same sobie. Zaburzenie może jednak rozwinąć się i u osób, które doświadczyły przykrej sytuacji w późniejszym wieku, a także u tych, którym trudno poradzić sobie z presją otoczenia. Zbyt dużo obowiązków, konieczność bycia najlepszym i brak przyzwolenia na popełnianie błędów, sprawiają, że czujemy się przytłoczeni tym, co musimy. Choć początkowo tłumimy swoje emocje, z czasem dochodzą one do głosu w formie zaburzeń lękowych.

Psychoterapia nerwicy lękowej

Za jeden z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z zaburzeniami lękowymi uznaje się psychoterapię. Podczas spotkań z terapeutą pacjent uczy się w konstruktywny sposób rozwiązywać problemy pojawiające się w jego życiu, zamiast je wyolbrzymiać. Regularne spotkania z profesjonalistą mają pomóc pacjentowi rozpoznać przyczynę swoich lęków i tak ją przepracować, żeby rozpocząć normalne życie. Bo lęki niejednokrotnie mogą odebrać radość nawet z tych najbardziej radosnych wydarzeń. Dla osoby z nerwicą coś zawsze pójdzie nie tak. Ciągłe zamartwianie się i rozgrywanie w głowie najgorszych scenariuszy to jedna z „przypadłości” osób z zaburzeniami lękowymi. Żeby nauczyć się innego sposobu postrzegania świata, warto skorzystać z psychoterapii nerwicy lękowej w Warszawie. Profesjonalni terapeuci dokładnie zapoznają się z problemem pacjenta i wybierają dla niego takie podejście terapeutyczne, które służy wyzdrowieniu. Dla jednych skuteczna okaże się terapia Gestalt i wdrożenie w życie techniki mindfulness. Dla innych dużo ważniejsze będzie poszukiwanie przyczyny i przepracowanie traumatycznych wydarzeń.

Wiele osób nie wie, że nerwice lękowe można leczyć i zmniejszać ich wpływ na codzienne życie. Trzeba jednak zdecydować się na leczenie w gabinecie psychoterapeuty, a czasami nawet również i psychiatry (jeśli konieczne okazuje się włączenie leków). Psychoterapia daje dobre wyniki i pozwala uwolnić się od obezwładniającego lęku i niepokoju.

Zapisz się na wizytę