Psychoterapia depresji

Kolejne nawroty depresji pogrążają Cię w coraz większym smutku? Obawiasz się, że depresja znów wróci? Szukasz pomocy? Albo może zastanawiasz się, czy psychoterapia depresji jest dla Ciebie, bo od dłuższego czasu:

 • nic Cię nie cieszy;
 • nawet proste czynności wydają się być ponad Twoje siły;
 • rano nie masz siły wstać, czujesz się przytłoczony życiem;
 • masz kłopoty ze snem – nie możesz spać, bądź przeciwnie – śpisz dużo więcej niż dotychczas;
 • masz trudności z koncentracją;
 • czujesz się bezwartościowy lub masz silne poczucie winy;
 • nadmiernie tracisz na wadze lub tyjesz.

To są objawy depresji, choroby, na którą cierpi coraz więcej osób. Choroby, która nieleczona może prowadzić do śmierci. Nie lekceważ jej. Z depresji można się wyleczyć. Prowadzona przez nas od lat psychoterapia depresji pomaga przezwyciężyć chorobę, odzyskać siły i radość z życia.

Psychoterapia depresji – przyczyny pojawienia się nastrojów depresyjnych i choroby

Przyczyn pojawienia się depresji jest kilka:

 • Poważne lub długotrwałe trudności życiowe w okresie dorosłym takie jak: problemy ze zdrowiem, rozpad związku, utrata pracy czy poważne kłopoty finansowe, śmierć bliskiej osoby, doświadczanie przemocy. W ostatnich latach obserwuje się również wzrost zachorowań na depresję wśród ofiar mobbingu w miejscu pracy.
 • Pracoholizm, zwłaszcza w połączeniu z perfekcjonizmem lub nadmiernym zaspokajaniem potrzeb innych.
 • Ciężkie przeżycia z okresu dzieciństwa.
 • Długotrwałe życie w silnym lęku.

Wszystkie wymienione przyczyny wyczerpują Twoje siły życiowe, odbierają poczucie sensu, a w ich leczeniu niezbędna jest psychoterapia depresji.

Dlaczego psychoterapia depresji jest niezbędna i co zrobić, by zapobiec nawrotom choroby?

Wymienione wyżej czynniki utrwalają w mózgu depresyjne mechanizmy powodujące coraz łatwiejsze wpadanie w spiralę przytłaczających, negatywnych myśli pogłębiających zły nastrój, myśli tłoczących się głowie automatycznie i nieprzerwanie. Każdy ma swoje ulubione: „Jestem do niczego”, „Nigdy nic mi się nie udaje”, „Dłużej tego nie zniosę”, „Jestem taka słaba/słaby”, „Jestem sobą rozczarowany/rozczarowana”, „Co jest ze mną nie tak?” lub jeszcze inne.

Nawet nie zauważasz, kiedy taka spirala czarnych myśli się zaczyna i uruchamia całą lawinę trudnych emocji – lęku, smutku, złości. Te emocje natychmiast wywołują reakcje biochemiczne układu nerwowego (np. wydzielanie kortyzolu). Masz jeszcze mniej siły i jeszcze trudniej jest Ci się skupić. To z kolei nie tylko pogłębia zły nastrój, ale też utrudnia dostrzeganie i odbieranie jakichkolwiek przyjemnych bodźców, nawet najdrobniejszych (smaczna kanapka, ciepłe słońce, uśmiech kogoś bliskiego). I tunel się zacieśnia. A Ty coraz intensywniej myślisz, że z Tobą jest coś nie tak i oskarżasz się bez litości, a do głowy przychodzą Ci najczarniejsze scenariusze. Bardzo trudno jest samemu, bez profesjonalnego wsparcia, przerwać ten zaklęty krąg. Nawet, kiedy pierwszy epizod depresyjny minie, nawykowe czarne myśli pojawiają się przy niewielkich kłopotach i spirala depresji zaczyna się od nowa.

Jak działa psychoterapia depresji?

Z depresji można się wyleczyć. Zazwyczaj wymaga to połączenia psychoterapii depresji i farmakoterapii. Leki przynoszą ulgę od objawów, ale jeśli nie są wsparte psychoterapią, tylko chwilowo łagodzą nastrój. Po odstawieniu leków depresja wraca.

My, jako terapeuci, prowadząc psychoterapię depresji:

 • Budujemy z Tobą relację opartą na szacunku i akceptacji wszystkich Twoich obaw, czarnych myśli i trudnych nastrojów. Stajemy się Twoim wiernym sojusznikiem. To pomaga znaleźć siły do walki z depresją i budzi nadzieję na życie wolne od smutku.
 • Uczymy Cię zauważać, kiedy rozpoczyna się spirala depresyjnych myśli. Pomagamy wykształcić umiejętność zatrzymania jej, zanim Cię wyczerpie. Psychoterapia depresji służy również nauce dbania o siebie w sposób zmniejszający ryzyko nawrotu choroby.
 • Pomagamy Ci zamienić czarne myśli na samoakceptację. Wspólnie z Tobą wzmacniamy Twoje poczucie własnej wartości, wiarę w siebie i swoje możliwości. Psychoterapia depresji pomaga zrozumieć i zaakceptować siebie.
 • Pracujemy z Tobą nad budowaniem bliskich, dobrych relacji z innymi. Depresja zazwyczaj powoduje, że robisz się coraz bardziej samotny. Dlatego też w trakcie psychoterapii depresji pomagamy Ci zbudować lub odtworzyć głębokie relacje z ludźmi. Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół pomoże w przyszłości uniknąć nawrotów choroby.
 • Dzięki psychoterapii depresji odzyskasz możliwość cieszenia się życiem, zaakceptujesz siebie, łatwiej Ci będzie o przyjaciół i miłość najbliższych.

Jak wygląda psychoterapia depresji?

Każdy z naszych klientów jest inny, a jego depresja ma inne podłoże. Dlatego też podczas psychoterapii depresji proponujemy dwa rozwiązania lub ich kombinację:

 • Indywidualną psychoterapię depresji – indywidualne sesje trwające kilka-, kilkanaście miesięcy, a czasem dłużej. Pomagamy Ci zaakceptować siebie, zrozumieć swoją depresję i zastąpić nawykową spiralę myśli depresyjnych, głęboką akceptacją samego siebie oraz umiejętnością akceptowania i wyrażania swoich emocji, nawet tych trudnych. Pomagamy Ci od nowa cieszyć się zwykłymi przyjemnościami i budować bliskie relacje.
 • Ośmiotygodniowe kursy zapobiegania nawrotom depresji oparte na uważności/mindfulness (MBCT). Jest to metoda mająca naukowo potwierdzoną skuteczność zapobiegania nawrotom depresji (60% absolwentów kursów mających za sobą co najmniej 3 nawroty depresji, po kursie odstawia w ciągu pół roku leki antydepresyjne na stałe).

Jeśli chcesz uwolnić się od depresji i smutku, służymy Ci swoim wieloletnim doświadczeniem. Skorzystaj z psychoterapii depresji i odzyskaj radość życia.

Zapisz się na wizytę