Jak leczyć depresję i nerwicę naturalnymi sposobami i osiągnąć życiową równowagę

Kiedy cierpimy na depresję, wydaje się nam, że ten stan głębokiego przygnębienia, smutku i apatii będzie trwał przez resztę życia. Jednak nawet poważne stany depresyjne możemy skutecznie leczyć. Terapia wymaga systematyczności, czasami nawet leków, a na pewno zmiany stylu życia. Nie wyleczymy się z depresji z dnia na dzień i siłą swojej woli. Żeby odzyskać życiową równowagę i poradzić sobie z depresją i nerwicami potrzebujemy pomocy specjalisty.

Jak leczyć depresję – sposoby leczenia

Choć 2 osoby mogą w podobny sposób doświadczać objawów depresji, podobne leczenie może się u nich nie sprawdzić. Każda osoba z depresją i nerwicami wymaga indywidualnej konsultacji z terapeutą lub psychiatrą i dobrania odpowiedniego sposobu leczenia.

Przed rozpoczęciem leczenia dowiedzmy się wszystkiego na temat depresji, tego, co może ją powodować. Być może najpierw musimy wyleczyć inną chorobę, która przyczynia się do naszego gorszego samopoczucia.

W przypadku depresji skorzystajmy z pomocy zaufanego psychoterapeuty, żeby rozpocząć skuteczne leczenie. Terapia wymaga czasu, więc po kilku pierwszych spotkaniach możemy nie zauważyć jej efektów. Kontynuujmy ją jednak mimo wszystko. Jeśli przyjmujemy leki przeciwdepresyjne, nie polegajmy tylko na nich. Farmakoterapia okazuje się skuteczniejsza, a nawet niepotrzebna, kiedy korzystamy z psychoterapii i prowadzimy zdrowy tryb życia.

Jak naturalnymi sposobami leczyć depresję

Naturalne sposoby leczenia stanów depresyjnych to nic innego jak zmiana stylu życia i wprowadzenie określonej rutyny.

Kiedy cierpimy na depresję, pomocne okażą się regularne ćwiczenia. W trakcie aktywności wzrasta poziom hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Ćwiczenia wspomagają też powstawanie nowych komórek mózgowych i połączeń nerwowych i działają podobnie jak antydepresanty. Już 30-60 minut szybkiego spaceru każdego dnia wystarczy, żeby nasza dusza poczuła się lepiej.

Depresja wymaga też odpowiedniej diety. Jedząc zbilansowane posiłki zawierające węglowodany złożone, ograniczymy skoki cukru i wahania nastrojów. Choć czekolada albo batonik szybko podniosą poziom energii i nieznacznie poprawią humor, już po chwili poczujemy się senni, a dobry nastrój szybko się ulotni.

Wystarczająca ilość snu, czyli 7-8h pomaga łagodzić objawy depresji. Kiedy brakuje nam dobrego wypoczynku, stajemy się rozdrażnieni, jesteśmy kapryśni i zmęczeni. Obserwujemy nasilenie przygnębienia i stajemy się jeszcze bardziej apatyczni.

O tym, jak leczyć depresję i nerwicę musi zdecydować specjalista. Na podstawie dokładnego wywiadu dotyczącego zdarzeń z przeszłości i obecnych problemów terapeuta dobierze odpowiedni rodzaj leczenia. A żeby psychoterapia przyniosła lepsze efekty, zadbajmy o sprawność fizyczną, dobre jedzenie i spokojny sen.

Zapisz się na wizytę