Psychoterapia zaburzeń lękowych. Dlaczego warto poddać się terapii?

W ostatnich latach w leczeniu wszelkich zaburzeń lękowych powszechnie stosuje się antydepresanty i środki uspokajające. Farmakoterapia działa szybko, a pacjent od razu widzi jej efekty. Jednak leki działają tylko wtedy, kiedy je przyjmujemy. I mają swoje skutki uboczne. Psychoterapia może dopiero po pewnym czasie dać efekty. Ale pozytywny rezultat będzie widoczny przez lata.

Psychoterapia nerwicy lękowej – dlaczego warto

Do zaburzeń lękowych zalicza się wszystkie fobie, czyli nieuzasadniony i paniczny strach przed konkretnymi obiektami (pająkami, insektami) lub sytuacjami, fobie społeczne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, zespół lęku uogólnionego oraz zespół lęku napadowego.

Nerwica lękowa często uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Sprawia, że osoba na nią cierpiąca cały czas odczuwa lęk, stres i obawy o to, co złego może się wydarzyć. Towarzyszą jej najczarniejsze myśli. Zaburzenia lękowe dotyczą tak samo dorosłych, jak i dzieci. Nerwicy częściej doświadczają osoby przytłoczone swoimi emocjami, które negatywnie reagują na to, co się z nimi dzieje (nieprzyjemne sytuacje i niemiłe uczucia wywołują u nich dyskomfort, z którym nie potrafią sobie poradzić).

Podczas psychoterapii zaburzeń lękowych pacjent uczy się, jak zamiast unikania sytuacji wywołujących panikę czy fobię, konstruktywnie poradzić sobie z własnymi emocjami. Pacjent poznaje np. jak w sytuacjach stresowych zachowuje się jego ciało. Uczy się być „tu i teraz”, akceptować otaczające go emocje i pozwalać im swobodnie przepływać.

Psychoterapia nerwicy lękowej pomaga na lata wypracować sposoby radzenia sobie z lękami i fobiami.

Psychoterapia – czy konieczne są też leki

Odpowiednio dobrana terapia, odbywająca się regularnie i przy dużym zaangażowaniu pacjenta, daje dobre rezultaty w leczeniu zaburzeń lękowych. Nie można jednak zakładać, że sama terapia pomoże w każdym przypadku. Zdarza się, że równolegle z psychoterapią pacjent musi stosować też na początku leczenia farmakoterapię, żeby np. wyciszyć poważne lęki (i wyjść z domu na spotkanie). Jednak już po kilku miesiącach sesji terapeutycznych pacjent może odstawić leki.

Psychoterapia nerwicy – czego się spodziewać

Psychoterapia zaburzeń lękowych to proces, w którym pracują razem psychoterapeuta i pacjent. Wspólnie więc określają, co niepokoi pacjenta i wypracowują konkretne techniki radzenia sobie z lękami. Poza sesjami terapeutycznymi pacjent powinien wypróbowywać poznane metody i opanowywać niekomfortowe dla siebie sytuacje. Psychoterapeuta nigdy jednak nie zachęca pacjenta do pośpiechu, jeśli ten nie czuje się na siłach, żeby pokonać swój strach.

Zaburzenia lękowe można w pełni „wyleczyć” psychoterapią. U większości pacjentów po kilku miesiącach spotkań z terapeutą objawy łagodnieją lub zostają całkowicie wyeliminowane. Wiele osób z nerwicami odczuwa poprawę już po kilku sesjach.

Zapisz się na wizytę