Psychoterapia – czy może trwać za długo?
Wszystko w nadmiarze może nam szkodzić. Nawet woda. Od ilości przecież zależy to, czy coś jest lekarstwem, czy trucizną. Ćwiczenia przyczyniają się do lepszego zdrowia i lepszej kondycji, ale uprawiane bez umiaru mogą doprowadzić nasz organizm do skrajnego wyczerpania. Czy to samo dotyczy psychoterapii? Pomaga nam tylko do pewnego momentu, czy jest sposobem na życie i stawanie się coraz lepszym?
Psychoterapia – dlaczego wydaje się nam, że trzeba ją przerwać
Kiedy zdecydujemy się już na terapię, od samego początku mamy wobec niej pewne oczekiwania. Nie chcemy stać się zależni od naszego psychoterapeuty, pragniemy jak najszybciej przejść cały proces, żeby terapeuta się nami nie znudził. Jeśli spotkania z dobrym psychoterapeutą np. z Warszawy trwają dłużej niż zakładaliśmy, zastanawiamy się, czy kiedykolwiek nam się poprawi. Chcemy efektów, a kiedy ich nie widzimy po oczekiwanym czasie, wydaje nam się, że terapia nie działa.
Psychoterapię możemy potraktować tak samo, jak wizyty u lekarza internisty czy specjalisty. Przychodzimy na regularne wizyty, bo chcemy wyleczyć się z konkretnej choroby. I tak samo ma wyglądać to przy psychoterapii. Cierpimy na depresję i kiedy nam się polepsza, kończymy spotkania terapeutyczne. Możemy jednak je kontynuować, uznając, że terapia to jak chodzenie na siłownię czy inne ćwiczenia. Regularnie odwiedzamy klub sportowy, bo zależy nam na sprawności fizycznej i utrzymaniu dobrej formy. Tak samo czujemy się podczas psychoterapii. Korzystamy ze spotkań, bo chcemy stawać się coraz lepsi, pracować nad swoim potencjałem i prowadzić coraz szczęśliwsze życie.
Psychoterapia – postępy a kompetencje terapeuty
Każdy leczy się i zmienia w różnym tempie. Historia każdego z nas jest inna, tak jak i proces leczenia. Kobieta po rozwodzie wyjdzie z depresji po pół roku, a ta, która doświadczyła w przeszłości molestowania, może borykać się z problemem kilka lat. Rozpoczynając psychoterapię, określmy swoje oczekiwania względem spotkań. Jak chcemy, żeby wyglądał plan leczenia i po czym poznamy, że terapia zmierza w dobrym kierunku (jaki efekt ma przynieść).
Kompetencje terapeuty, czyli uzyskane przez niego wykształcenie, certyfikaty i jego doświadczenie nie świadczą jeszcze o tym, że nasza terapia będzie skuteczna (choć profesjonalnie przygotowany terapeuta to bardzo ważny element terapii). Z naszym terapeutą musimy czuć się dobrze, wiedzieć, że możemy być z tą osobą całkowicie szczerzy. Dobry psychoterapeuta będzie szanował nasze granice. I nawet jeśli psychoterapia prowadzona np. w Warszawie będzie trwała dłużej niż zakładaliśmy, będziemy to akceptowali.
Z psychoterapii możemy korzystać latami i nie ma wyznaczonej granicy, kiedy należy ją przerwać. Tylko my decydujemy, czy jesteśmy gotowi na dalsze życie bez spotkań z terapeutą, czy nadal potrzebujemy wsparcia.