Psychoterapia zaburzeń osobowości
Czujesz się inną osobą niż wszyscy? Ciężko Ci dojść do porozumienia nie tylko z ludźmi z pracy czy szkoły, ale nawet z najbliższymi – rodziną, partnerem, przyjaciółmi? Czujesz, że inni Cię nie rozumieją, uważają Cię za ekscentryka? Często odczuwasz dyskomfort psychiczny? Nie potrafisz pozbyć się pewnych natręctw, czujesz się wycofany/-a, cechuje Cię podejrzliwość? Masz wrażenie, że cały świat obrócił się przeciwko Tobie?
Dowiedz się więcej na temat psychoterapii zaburzeń osobowości.
Czym są zaburzenia osobowości?
Zaburzenia osobowości można najprościej opisać jako skrajne nasilenie cech występujących u każdego z nas. Psychoterapia zaburzeń osobowości ma zastosowanie w przypadku, gdy:
- zaburzenia dotyczą struktury Twojego charakteru, a nie ulotnej cechy czy epizodu choroby psychicznej. Nie są one chorobą, nie są tymczasowe – stanowią trwały, nieprzemijający wzorzec zachowania;
- czujesz, że Twój charakter i zachowania utrudniają Ci funkcjonowanie w życiu osobistym i w relacjach z innymi ludźmi;
- ten wzorzec charakteru pojawił się wraz z dojrzewaniem i trwa w ciągu całego Twojego życia.
Objawy wymagające zastosowania terapii zaburzeń osobowości
Zaburzenia osobowości mają charakter bardzo zróżnicowany w zależności od tego, które cechy uległy skrajnemu nasileniu. Nie mniej jednak możesz przypuszczać, że problem dotyczy Ciebie, jeśli występują:
- znaczne trudności w relacjach z innymi ludźmi;
- uczucie osamotnienia, braku zrozumienia przez innych;
- tendencja do popadania w konflikty;
- wycofanie z życia społecznego;
- skłonności do nadinterpretacji faktów i zachowań;
- chwiejność emocjonalna;
- gwałtowne reagowanie;
- przekonanie o własnej wyjątkowości lub wręcz przeciwnie – poczucie niższości wobec innych;
- sztywność reakcji na sytuacje;
- skłonność do zachowań ekscentryczne, odmiennych, często nieakceptowalnych społecznie.
Typy zaburzeń osobowości
Powyższe objawy stanowią jedynie ogólny zarys tego, czym są zaburzenia osobowości, ponieważ każda osoba, która boryka się z tym problemem, odczuwa nasilenie innego zespołu cech. Istnieją pewne klasyfikacje starające się uporządkować typy zaburzeń, jednak najczęściej mamy do czynienia z osobowością mieszaną, dlatego do każdego klienta podchodzimy indywidualnie – nie skupiamy się na tym, by za wszelką cenę zaklasyfikować osobę z zaburzeniami do jednego z typów osobowości.
Nie mniej jednak według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia osobowości dzielimy na 8 typów oraz zaburzenia niesklasyfikowane i mieszane. W celu ułatwienia decyzji o podjęciu psychoterapii zaburzeń osobowości przedstawiamy ową klasyfikację.
Osobowość paranoiczna
Cechuje się nadmierną podejrzliwością, skłonnością do manii prześladowczej i zazdrości oraz brakiem zaufania. Osobom z tego typu zaburzeniem osobowości bardzo ciężko nawiązać bliskie relacje.
Osobowość schizoidalna
Odczuwasz chłód emocjonalny? Masz problemy z wyrażaniem swoich uczuć? Czujesz się osamotniony/-a, zbędny/-a w społeczeństwie? Lepiej się czujesz, gdy uciekasz w świat marzeń, niż gdy funkcjonujesz w realnym świecie?
Osobowość dyssocjalna
Masz problemy z agresją? Nie potrafisz współczuć, nie odczuwasz emocji ani swoich, ani innych osób? Masz problem z dostosowaniem się do reguł panujących w społeczeństwie? A może nawet zdarzyło Ci się popaść w konflikt z prawem?
Osobowość chwiejna emocjonalnie
Zdarza Ci się reagować gwałtownymi i skrajnymi emocjami? Podejmujesz działania bez zastanowienia się nad ich konsekwencjami? Nie potrafisz kontrolować swoich zachowań?
Osobowość histrioniczna
Zachowanie osób cierpiących na to zaburzenie cechuje nieodparta chęć zwrócenia na siebie uwagi poprzez teatralność, a często także seksualna prowokacyjność zachowań. Czujesz, że to Twój problem?
Osobowość anankastyczna
Czujesz, że nad wszystkim musisz mieć kontrolę, a perfekcjonizm i dbałość o porządek powodują u Ciebie kompulsywne zachowania? Najlepiej czujesz się, gdy podlegasz jakiemuś regulaminowi, a Twoje działania są zorganizowane za pomocą sztywnych procedur?
Osobowość lękliwa
Bez wahania określasz siebie jako introwertyka, masz fobię społeczną i izolujesz się, mimo że pragniesz bliskiego kontaktu z ludźmi. Unikasz ryzyka, boisz się odrzucenia i krytyki. Bardzo cierpisz z tego powodu, ponieważ odczuwasz to jako swoje ograniczenie.
Osobowość zależna
Osoby z osobowością tego typu uciekają od odpowiedzialności za własne życie, dlatego szukają relacji, w których mogłyby się oddać drugiej osobie. Takie osoby skrajnie boją się samotności, potrzebują, by inni się nimi opiekowali. Czujesz, że mowa o Tobie?
Jeśli odnalazłeś/-aś powyżej pewne cechy swojej osobowości, które przeszkadzają Ci właściwie funkcjonować lub silnie utożsamiasz się z którąś z wymienionych osobowości, zapraszamy do naszego gabinetu.
Psychoterapia zaburzeń osobowości
Co daje psychoterapia zaburzeń osobowości?
- Przynosi ulgę w cierpieniu spowodowanym odmiennością,
- Pomaga zmniejszyć napięcia,
- Uczy radzić sobie z trudnymi emocjami i myślami,
- Pomaga poprawić relacje z otoczeniem.
Podstawą psychoterapii zaburzeń osobowości jest relacja z terapeutą oparta na akceptacji, szacunku i zaufaniu. Dzięki niej będziesz miał/-a dostatecznie dużo oparcia, żeby spojrzeć na rzeczywistość z nieco innej strony i poszukać bardziej konstruktywnych sposobów funkcjonowania.
Przekonaj się, że jesteś w stanie zmienić swoje życie na lepsze.