Psychoterapia. W czym może pomóc i dlaczego warto jej spróbować?
Psychoterapię stosuje się albo jako samodzielne leczenie zaburzeń psychicznych, albo leczenie wspomagające farmakoterapię. W zależności od rodzaju schorzenia i problemów, z którymi pacjent przychodzi do terapeuty, stosuje się różne podejścia terapeutyczne. To, co pomoże jednej osobie przy konkretnym zaburzeniu, może okazać się nieskuteczne w przypadku innego pacjenta. Psychoterapia wymaga więc zawsze rozpoznania problemu przez terapeutę i zastosowania odpowiedniego podejścia terapeutycznego.
Jak działa psychoterapia?
Psychoterapia pomaga leczyć różne choroby i zaburzenia psychiczne przez stosowanie wybranych technik psychologicznych. Terapię poleca się osobom cierpiącym na depresję, borykającym się z nerwicą lękową, czy też pacjentom z osobowością dwubiegunową. Spotkania z psychoterapeutą pomagają również uporać się z trudnymi przeżyciami z przeszłości, nabrać pewności siebie i nauczyć się żyć pełnią życia. Dzięki psychoterapii można zrozumieć swoje zachowania, emocje i myśli, które przyczyniają się do zaburzenia/choroby i nauczyć się je zmieniać. Sesje terapeutyczne pomagają też przejąć kontrolę na swoim życiem i poznać techniki radzenia sobie z problemami.
Rodzaje terapii i podejścia terapeutyczne
W zależności od problemu, z jakim pacjent zgłasza się do terapeuty, stosuje się terapię indywidualną, grupową (uczestnicy dzielą się w grupie swoimi doświadczeniami i przeżyciami, z którymi się borykają), terapię dla małżeństw lub terapię rodzinną (przeznaczona dla rodziny pacjenta dotkniętego zaburzeniem psychicznym).
Po przeanalizowaniu problemu pacjenta psychoterapeuta decyduje też, jakie podejście terapeutyczne przyniesie najlepsze efekty i pomoże pacjentowi poprawić jakość życia. Cierpiącym na nerwice lękowe i depresję poleca się np. terapię w nurcie Gestalt i naukę mindfulness, czyli życia „tu i teraz”.
Czy psychoterapia rzeczywiście działa?
W leczeniu zaburzeń psychicznych wykorzystuje się różne metody, tak żeby jak najskuteczniej pomóc pacjentowi. Terapię łączy się więc czasami z leczeniem farmakologicznym. Regularne spotkania z terapeutą nie gwarantują pełnego wyzdrowienia, jednak podnoszą jakość życia osoby dotkniętej zaburzeniami psychicznymi. Psychoterapia wywołuje pozytywne zmiany w mózgu i ciele, co sprawia że pacjent zaczyna lepiej się czuć. Łatwiej więc poradzić mu sobie z trapiącymi go zaburzeniami.
To, w czym najbardziej może pomóc psychoterapia, to uporać się z traumami z przeszłości, zrozumieć swoje motywacje i nauczyć się akceptować siebie i swoje słabości. Terapia pozwala znaleźć też nowe sposoby interpretowania wydarzeń bez obwiniania się.