Nerwica lękowa – jak z nią walczyć?

Nerwica lękowa dotyka każdego roku coraz więcej osób. Jedną z najczęściej diagnozowanych przez specjalistów przypadłości jest zespół lęku uogólnionego (ang. skr. GAD). Nerwica to nieustanne uczucie niepokoju o to, że zdarzy się coś złego i nadmierne reakcje lękowe (fobie) pojawiające się w zupełnie normalnych sytuacjach.

Zaburzenia lękowe – przyczyny i leczenie

Do najpowszechniej występujących zaburzeń lękowych należy zespół lęku uogólnionego, który diagnozuje się u ok. 5-8% społeczeństwa. Przypadłość charakteryzuje się ciągłym zamartwianiem się o przyszłość, czarnowidztwem i tworzeniem najgorszych życiowych scenariuszy. Osoba dotknięta tym zaburzeniem pozostaje przez cały czas w stanie najwyższej gotowości, nie jest w stanie się odprężyć, uciec od negatywnych myśli. Trudności sprawia jej zasypianie, bo tuż przed snem w głowie pojawia się tysiące nagromadzonych wyobrażeń i czarnych myśli. Podobnie jak i inne zaburzenia lękowe, zespół lęku uogólnionego trudno jednoznacznie wyjaśnić. Za przyczynę większości nerwic uznaje się czynniki biologiczne, środowiskowe i wychowawcze. Na wzmożone odczuwanie lęku i bycie w ciągłym stanie napięcia narażone są osoby, u których w rodzinie wystąpiły choroby psychiczne, przeżyły traumę lub zostały nauczone postrzegania świata w czarnych barwach. Uwypuklanie niebezpieczeństw i roztaczanie przed dziećmi wizji złej i negatywnej rzeczywistości, może wpłynąć negatywnie na postrzeganie przez nich wydarzeń w życiu dorosłym.

W leczeniu wszystkich nerwic lękowych jako główną terapię poleca się sesje z psychoterapeutą, choć niektórzy pacjenci wymagają również leczenia farmakologicznego.

Psychoterapia oraz inne techniki radzenia sobie z nerwicami

Psychoterapia prowadzona w nurcie gestalt ma pomóc pacjentowi nauczyć się panować nad swoimi lękami tak, żeby ataki lęku pojawiały się jak najrzadziej, a pacjent radził sobie z nimi, zanim jeszcze się pojawią.  Osoba poddająca się psychoterapii opanowuje swoje lęki i poznaje techniki radzenia sobie z uporczywymi myślami i kontrolowania swoich reakcji. Na sesjach terapeutycznych pacjent wdraża techniki relaksacyjne przywracające spokojny oddech i wprawiające ciało w stan odprężenia.

Podczas sesji terapeuta pomaga pacjentowi odbudować i wzmocnić poczucie własnej wartości i wiarę w siebie. Uczy również osobę dotkniętą zaburzeniami lękowymi, jak wykorzystywać swój potencjał i zrozumieć swoje zachowania.

Jako uzupełnienie terapii nerwic psychoterapeuta może zalecić również uprawianie jogi, medytacji czy wybranych aktywności fizycznych. Pacjenci cierpiący na zaburzenia lękowe mogą również zapisać się do grup wsparcia i dzielić się tam swoimi odczuciami i przeżywanymi trudnościami. Oczywiście nie każdemu poleca się takie grupowe spotkania.

Każdy z nas pragnie żyć szczęśliwym i spokojnym życiem bez zamartwiania się o przyszłość i obawiania się sytuacji, które w rzeczywistości nam nie zagrażają. Kiedy jednak doświadczamy niewyjaśnionych lęków, a nasza codzienność wypełnia się troską o przyszłość, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów-terapeutów.

Zapisz się na wizytę