Mindfulness i nerwica, czyli jak skutecznie sobie pomóc

Osoby borykające się z nerwicą wykazują tendencję do ciągłego zamartwiania się i patrzą w przyszłość z obawą (zakładając najgorsze scenariusze). Osoby te stale podkreślają swoje słabości, obwiniając się za każdy błąd. Nerwica sprawia, że trudno cieszyć się życiem i korzystać z jego dobrodziejstw. Choć takich cech osobowości się nie pozbędziemy (są niejako wdrukowane w naszą psychikę), możemy poprawić jakość naszego życia i poczuć prawdziwe szczęście.

Jak walczyć z nerwicą?

Cierpiący na nerwicę stale się czymś martwią, są nieszczęśliwi i zestresowani. Ale charakteryzuje ich coś jeszcze. Kiedy w ich życiu pojawia się niepożądana sytuacja, coś pójdzie nie tak, bardzo łatwo doprowadzają się do rozpaczy i załamują. Paradoksalnie, sugeruje się więc, żeby osoby z nerwicami nauczyły się metody mindfulness lub intensywniej myślały o doświadczeniu, które przeżyły. Dlaczego to paradoks?

W mindfulness chodzi o to, żeby zaakceptować swoje myśli oraz uczucia i świadomie osadzić się w danej sytuacji. Wydaje się więc, że dla osób z nerwicą to najgorsze z możliwych rozwiązań. Przecież swoją uwagę muszą skupić na nieadekwatnym do sytuacji sposobie myślenia. Czy to jednak dla nich źle? Stosując technikę mindfulness, osoba decyduje, jak odbierze konkretne wydarzenie. Dzięki mindfulness do każdego doświadczenia podchodzi z akceptacją i ciekawością. I zamiast walczyć z uczuciami, pyta, skąd te uczucia pochodzą. Osoba ta zastanawia się, jak można inaczej zinterpretować sytuację, żeby sobie z nią poradzić.

Jak mindfulness pomaga walczyć z nerwicą?

Wyobraź sobie, że przeszacowałeś swój miesięczny budżet, a na Twoim koncie bankowym pojawił się debet. Albo nie spłaciłeś w terminie karty kredytowej, co teraz skutkuje dużymi odsetkami. Masz kłopot, bo nie wiesz, skąd weźmiesz pieniądze na spłatę. Jeśli borykasz się z nerwicą, to wydarzenie uznasz za potwierdzenie swojej słabości. Stwierdzisz, że nie umiesz zarządzać swoim życiem, jesteś nieporadny i przez to teraz cierpisz.

Stosując podejście mindfulness, przyznasz, że popełniłeś błąd. I bez nadmiernego obwiniania się, zastanowisz się, jak możesz uniknąć takiej sytuacji w przyszłości. Czy rzeczywiście spłata długu w banku jest czymś, co powinno powodować u Ciebie wyrzuty sumienia i obwinianie się? To sytuacja zupełnie zwyczajna, taka jak np. zbicie szklanki czy przypalenie obiadu. Kiedy zastanowisz się, co powoduje u Ciebie negatywne uczucia (w tym przypadku pieniądze), będzie Ci łatwiej zrozumieć samego siebie. I łatwiej będzie Ci walczyć z nerwicą.

Technika mindfulness okazuje się skuteczna w walce z nerwicami. Dzięki świadomości swoich pozytywnych i negatywnych myśli, osoba z nerwicą może zmniejszyć negatywne emocje i towarzyszące im napięcie. Dzięki mindfulness można w pełni zaakceptować siebie i swoje ograniczenia i przestać obwiniać się za każdy popełniony błąd.

Zapisz się na wizytę


https://www.psychologytoday.com/blog/fulfillment-any-age/201707/research-suggests-cure-neuroticism