Zaburzenia depresyjno-lękowe. Co warto o nich wiedzieć
Zaburzenia depresyjno-lękowe charakteryzują się jednoczesnym występowaniem objawów przypisywanych depresji i stanom lękowym. 1/3 osób cierpiących na depresję towarzyszą też zaburzenia lękowe. A u tych, u których stwierdza się nerwice i napady lęku, dużo częściej (niż u osób bez zaburzeń lękowych) diagnozuje się depresję.
Objawy zaburzeń depresyjno-lękowych
Depresja i zaburzenia lękowe cechują się bardzo podobnymi objawami. Zaburzeniom depresyjno-lękowym oprócz obniżonego nastroju utrzymującego się (lub nawracającego) przez przynajmniej 4 tygodnie towarzyszą również:
- problemy z koncentracją
- zaburzony sen
- zmęczenie i brak energii
- rozdrażnienie
- zamartwianie się, oczekiwanie najgorszego
- uczucie bezradności
- pesymistyczne myśli
- niskie poczucie własnej wartości
Objawy te nie są wywołane przyjmowanymi lekami lub innymi chorobami i nie spełniają kryteriów innych zaburzeń psychicznych. Stany depresyjno-lękowe łączą się również z chronicznym stresem i ciągłym napięciem. Zaburzenie może powodować również wycofanie z życia społecznego, częstszą absencję w szkole lub pracy i nadużywanie alkoholu lub narkotyków.
Przyczyny zaburzeń depresyjno-lękowych
Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę depresji oraz stanów lękowych. Specjaliści uznają, że za zaburzenia depresyjno-lękowe odpowiadają czynniki biologiczne, psychologiczne i środowiskowe. Wśród czynników biologicznych wymienia się zaburzoną równowagę neuroprzekaźników w mózgu oraz predyspozycje genetyczne. Za przyczyny psychologiczne uznaje się traumy oraz sytuacje stresowe. A za czynniki środowiskowe – m.in. niestabilną sytuację materialną (ubóstwo) oraz trudne warunki domowe.
Leczenie depresji i stanów lękowych
Szacuje się, że ponad połowa pacjentów z depresją dużą cierpi też na zaburzenia lękowe, a prawie co 5 pacjent ze stanami lękowymi ma również depresję. Farmakoterapia opiera się na przyjmowaniu antydepresantów z grupy SSRI, które wykazują skuteczne działanie i przy depresji, i przy zaburzeniach lękowych. W leczeniu stanów depresyjno-lękowych stosuje się również psychoterapię. A w zależności od stopnia natężenia objawów łączy się profesjonalną terapię z odpowiednimi lekami. Zmiana stylu życia nie wystarczy, żeby poradzić sobie z depresją i ze stanami lękowymi. W tym przypadku konieczna jest pomoc specjalisty.