Jak skutecznie leczyć depresję? Psychoterapia Gestalt w leczeniu stanów depresyjnych
O depresji mówi się czasami, że to stan głębokiego przygnębienia, gorszy nastrój albo chandra. Słowo weszło do potocznego języka i „depresją” określamy nasze słabsze dni. Jednak tylko osoby doświadczające prawdziwej depresji, czyli jasno sklasyfikowanej choroby, wiedzą, jak się ona objawia i jak ciężko sobie z nią poradzić. Bo stany depresyjne to coś więcej niż tylko przygnębienie i głęboki smutek.
Depresja – co o niej wiemy
Choroba depresyjna stanowi połączenie wielu różnych objawów, a obniżenie nastroju to tylko jeden z jej symptomów. Przygnębienie niepozwalające wstać rano z łóżka, poczucie beznadziei i niemożność odczuwania przyjemności, a także ciągłe obwinianie samego siebie i towarzyszące każdego dnia poczucie winy (z różnych powodów) świadczą o początkach depresji. Często bagatelizowane przyczyniają się do pogłębienia stanów depresyjnych. Chory czuje się bezwartościowy, uważa, że w życiu nie czeka go nic dobrego, pragnie śmierci i jest gotowy zakończyć swoje życie. Często popada w nałogi, które według jego mniemania mają poprawić mu nastrój i stłumić niepokojące myśli. Przy depresji oprócz duszy cierpi również ciało. Osoba dotknięta chorobą doświadcza zaburzeń snu, ciągłego zmęczenia, trudno się jej skoncentrować, przybiera na wadze lub chudnie i cierpi na dolegliwości somatyczne, tj. nerwobóle, bóle głowy, itp.
Jak leczyć depresję – psychoterapia Gestalt
Depresję można uznać za chorobę społeczną, która dotyka coraz więcej osób. Szybkie tempo życia, rosnące wymagania i brak czasu na realizowanie swoich potrzeb sprawiają, że gubimy się w świecie i nie umiemy poradzić sobie z naszymi problemami. Oczywiście depresja wiąże się również z zaburzeniami gospodarki chemicznej w strukturach mózgu i ma podłoże neurochemiczne. Częściej występuje również u osób ze schorzeniami hormonalnymi (np. niedoczynnością tarczycy, zbyt niskim poziomem testosteronu).
To, jak leczy się depresję, zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby oraz predyspozycji chorego. Jeśli w rodzinie ktoś cierpiał na depresję, istnieje prawdopodobieństwo, że choroba rozwinie się u jego krewnych. Czasami konieczne okazuje się podanie leków, bo w innym przypadku chory nie jest w stanie wstać rano z łóżka i pojawić się na terapii. Okazuje się jednak, że w porównaniu z leczeniem farmakologicznym, spotkania terapeutyczne przynoszą lepszy skutek w zwalczaniu choroby. Po dokończonej terapii ryzyko nawrotu depresji jest niższe niż w przypadku leków (tzn. po odstawieniu środków farmakologicznych).
Do skutecznych psychoterapii w leczeniu depresji zalicza się terapię w nurcie Gestalt. Osoby dotkniętej depresją nie uznaje się za chorego, ale za kogoś, kto chce wziąć odpowiedzialność za swoje życie i odpowiednio nim pokierować. Terapeuta wspiera i pokazuje ścieżkę dochodzenia do zrównoważonej samorealizacji. Terapia Gestalt polega na świadomym dostrzeganiu swoich myśli i uczuć. Koncentruje się jednak na działaniu i zmianie swojego otoczenia. Na terapii pacjent uczy się kierować swoim życiem i brać za nie pełną odpowiedzialność.
Depresja wymaga profesjonalnego leczenia i samemu nie da się jej zaleczyć. Nie jest jak przeziębienie, które minie po tygodniu. Choć mogą przyjść lepsze dni, choroba wróci przy mniej sprzyjających okolicznościach. Dlatego leczenie warto podjąć już przy pierwszych objawach.