Psychoterapia traumy
Czas leczy rany? Niestety rzadko rana zabliźnia się sama. Przeważnie osoby dotknięte ciężkim doświadczeniem życiowym wymagają specjalistycznej pomocy. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze wstrząsem, jaki Cię spotkał, również w Twoim przypadku zalecana jest terapia traumy.
Większość osób, które doświadczyło traumatycznych przeżyć, nie potrafi zapomnieć o tym, co się stało. A nawet jeśli w myślach wydaje im się, że pogodziły się już z tym wstrząsającym doświadczeniem, często niestety przypomina im o tym odmawiające posłuszeństwa ciało. Jeśli i Ty miewasz koszmary, mdłości, masz problemy z odżywianiem i powrotem do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, oznacza to, że potrzebujesz pomocy. Terapia traumy pomoże Ci do końca uporać się z trudnym doświadczeniem życiowym – pozwól sobie odzyskać spokój.
Objawy wymagające zastosowania terapii traumy
Bardzo częstą reakcją na wydarzenia traumatyczne jest tzw. zespół stresu pourazowego (PTSD).
Jeśli czujesz, że to, co Ci się przydarzyło, definiuje Twoje życie, ponieważ:
- nie pozwala Ci o sobie zapomnieć – cały czas odtwarzasz w myślach to, co się stało;
- często się obwiniasz i rozpamiętujesz dane wydarzenie;
- odczuwasz wstyd związany z tym, co się stało;
- masz problemy ze snem – cierpisz na bezsenność lub śpisz bardzo długo i nie potrafisz wstać z łóżka, miewasz koszmary;
- masz problemy z odżywianiem – miewasz mdłości, nie masz apetytu lub odwrotnie – „zajadasz” stres;
- odczuwasz zagrożenie podczas zwykłych czynności życiowych;
masz wrażenie, że ktoś Cię śledzi, obserwuje; - masz problemy z pamięcią, koncentracją, czujesz się zdezorientowany/-a;
- masz problemy z mówieniem o tym, co się zdarzyło;
- czujesz się „wyłączony/-a” z życia i zobojętniały/-a;
- odczuwasz strach i niepokój, wpadasz w panikę;
- reagujesz skrajnymi emocjami – często płaczesz, jesteś rozdrażniony/-a, wpadasz w gniew, nie potrafisz kontrolować swoich reakcji;
- masz poczucie bezsensu swojego istnienia, nie potrafisz sobie wyobrazić przyszłości, uważasz, że już nic dobrego Cię w życiu nie spotka;
- nie masz zaufania do innych;
- izolujesz się;
Oznacza to, że nie jesteś w stanie sobie poradzić z trudnym doświadczeniem, a Twój stan wymaga terapii traumy.
Przyczyny pojawienia się urazu psychicznego wymagające terapii traumy
Zastanawiasz się, czy to, co Ci się przydarzyło, wymaga zastosowania terapii traumy? Uraz psychiczny zwany traumą jest skutkiem doświadczenia sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia Twojego lub bliskiej Ci osoby, śmierć bliskich, a nawet długotrwałego doświadczania cierpienia innych osób, doskonale znanego pracownikom policji, wojska czy służb medycznych.
Trauma pojawia się najczęściej jako reakcja stresowa po:
- wypadku samochodowym;
- dotknięciu skutkami klęski żywiołowej;
- gwałcie;
- napadzie;
- doznawaniu przemocy psychicznej lub fizycznej, szczególnie w dzieciństwie;
- doświadczeniu wojny;
- śmierci bliskich;
Czasami terapia traumy konieczna jest również w takich przypadkach, jak rozstanie z partnerem czy ciężko przeżyta ciąża.
Nie bagatelizuj swoich problemów. Nie pozwól, by poczucie bezradności związane z traumatycznymi doświadczeniami zdominowało Twoje życie i nie pozwalało Ci funkcjonować w społeczeństwie.
Dlaczego terapia traumy jest niezbędna?
Terapia traumy pozwala uporać się z nawet najcięższymi objawami. Nieleczony uraz psychiczny może skutkować:
- samookaleczeniem;
- próbą samobójczą;
- depresją;
- nerwicą;
- zaburzeniami lękowymi;
- skłonnością do zachowań agresywnych;
- trwałą izolacją od społeczeństwa;
- zaburzeniami psychosomatycznymi (choroby serca, układu pokarmowego, zaburzenia snu i odżywiania, cukrzyca itp.)
Zaniedbywanie konieczności podjęcia terapii traumy wyrządza krzywdę nie tylko Tobie, ale również Twoim najbliższym, przede wszystkim dzieciom będącym na etapie rozwoju psychicznego.
Terapia traumy – Jakich efektów możesz się spodziewać?
Terapia traumy ma na celu przywrócić Twoje życie na właściwe tory. Pomożemy Ci nauczyć się mówić o tym, co Cię spotkało. Zrobimy to stopniowo i z wyczuciem, otworzysz się dopiero wtedy, kiedy będziesz na to gotowy/-a. Zbudujemy z Tobą relację opartą na zaufaniu i zrozumieniu. Razem z Tobą przepracujemy doznaną krzywdę, pomożemy Ci skonfrontować się z tym, co się stało i zaakceptować życie po traumie.
W razie konieczności, wraz ze współpracującym z nami lekarzem psychiatrą, wprowadzimy w proces leczenia farmakoterapię, która pomoże Ci zredukować symptomy związane ze stresem i skupić się wyłącznie na terapii traumy.
Celem naszej terapii traumy jest przewrócenie Ci spokoju i normalności, którą znałeś/-aś z życia sprzed urazu. Zaufaj doświadczonym terapeutom – pozwól nam pomóc sobie i swoim bliskim.