Psychoterapia DDA
Zastanawiasz się, czy terapia DDA jest odpowiednia dla Ciebie, ponieważ któreś z Twoich rodziców nadużywało alkoholu?
Niestety problem uzależnienia od alkoholu dotyczy wielu osób i rodzin. Dzieci wychowujące się w domach z problemem alkoholowym bywają świadkami agresji i/lub przemocy psychicznej i fizycznej. Ponieważ uwaga rodziców skupiona jest na alkoholu i problemach wynikających z picia, dzieci są zaniedbywane, niedostrzegane, poniżane, a wstyd z tym związany usiłują ukryć przed rówieśnikami, sąsiadami, przed światem, stosując różne techniki.
Objawy wymagające zastosowania psychoterapii DDA
Dziecko wychowujące się w tak trudnych warunkach zmuszone jest do bycia zaradnym i odpowiedzialnym, dzięki czemu dorosłe dzieci alkoholików często odnoszą sukcesy zawodowe. Niestety jest i druga strona medalu – lęk przed bliskością, nieumiejętność budowania zdrowych związków, stworzenia szczęśliwej rodziny. Sukces zawodowy okupiony jest wykańczającym perfekcjonizmem i samotnością. By przywrócić równowagę i radość z życia, niezbędna jest terapia DDA.
Zastanawiasz się, czy problem może dotyczyć Ciebie? Odpowiedz na poniższe pytania.
Czy:
- masz niskie poczucie własnej wartości? Nie wierzysz, że to, co robisz, jest wartościowe,
a sukcesy mierzysz wyłącznie ilością otrzymanych pochwał? - wciąż czujesz się źle psychicznie, jak i fizycznie, bez konkretnej przyczyny?
- bardzo przejmujesz się przyszłością, starasz się wszystko zaplanować, by nic Cię nie zaskoczyło i nie wymknęło się spod Twojej kontroli?
- nie potrafisz cieszyć się małymi rzeczami, często odczuwasz zniecierpliwienie i niepokój?
- nie potrafisz utrzymywać bliskich, intymnych relacji? Nawet gdy w Twoim związku układa się dobrze, czujesz strach, że wkrótce i tak wszystko się zepsuje, co w rezultacie powoduje, że podświadomie dążysz do zniszczenia tego szczęścia?
- szukasz partnerów ze skłonnościami do uzależnień i/lub sam/-a popadłeś/-aś w uzależnienie (od alkoholu, narkotyków, jedzenia, hazardu itd.)?
- wielokrotnie porzucałeś/-aś i wracałeś/-aś do partnera bądź partnerki?
- czujesz się samotny/-a, samowystarczalny/-a i uważasz, że możesz liczyć tylko na siebie?
- często bywasz smutny/-a i rozdrażniony/-a?
- dużą trudność sprawia Ci rozmowa o emocjach i uczuciach?
- masz skłonności do zachowań agresywnych w szczególności w stosunku do swoich dzieci/bliskich?
- boisz się założyć rodzinę, gdyż nie chcesz, by Twoje dzieci przeżyły to, co Ty?
Jeśli część objawów pasuje do Ciebie, również w Twoim przypadku zalecana jest terapia dorosłych dzieci alkoholików.
Psychoterapia DDA – Przyczyny problemów osobistych dorosłych dzieci alkoholików
Niestety większość dorosłych dzieci alkoholików nie zdaje sobie sprawy z tego, że powodem ich problemów w życiu prywatnym był alkohol w domu rodzinnym. Problem jest o tyle poważny, że dorosłe dzieci alkoholików zazwyczaj postrzegane są przez otoczenie jako osoby poukładane i bez większych kłopotów – bowiem już w dzieciństwie nauczyły się ukrywać swoje problemy przed światem, a często i przed sobą. Dlatego też uważają, że udało im się w życiu i terapia DDA nie jest dla nich.
Należy jednak mieć świadomość, że dzieci wychowywane w rodzinie, w której nadużywa się alkoholu, narażone są na bardzo silny stres, związany z traumatycznymi sytuacjami, na które były narażone: przemoc fizyczna, emocjonalna czy psychiczna, opuszczenie, zaniedbanie. Dorosłe dzieci alkoholików wstydzą się swojego problemu, od dzieciństwa zmuszone były izolować dysfunkcyjny dom od świata zewnętrznego – nie zapraszając znajomych i nie mówiąc o swoim problemie. Nie dziwi, że również jako osoby dorosłe nadal mają trudności z odczuwaniem i nazywaniem emocji, trudności z dzieleniem się z innymi swoim wewnętrznym światem. Czując się gorszymi od innych, „innymi”, uciekają w izolację i samotność lub nadmierne, powierzchowne kontakty towarzyskie.
Silny stres towarzyszący dzieciom alkoholików od najmłodszych lat powoduje, że ich organizm reaguje wzmożonym lękiem lub pobudzeniem (m.in. niepokój, bezsenność, nadmierna czujność, poczucie zagrożenia, trudności z koncentracją, nerwowość). Dorosłe dzieci alkoholików są uzależnione od silnych przeżyć i stresu, dlatego szukają tego w życiu dorosłym. Ciężko im stworzyć zdrowy, stabilny związek – brak silnych, wręcz skrajnych emocji powoduje u nich nudę, paradoksalnie same dążą do chaosu poprzez wywoływanie konfliktów i ranienie najbliższych.
Psychoterapia DDA – Jakich efektów możesz się spodziewać?
Przez to, że dorosłe dzieci alkoholików często dobrze radzą sobie w życiu zawodowym, zwykle długo nie dostrzegają swojego problemu. Na terapię DDA przychodzą zazwyczaj, gdy czują się już skrajnie samotne i nie potrafią stworzyć zdrowego związku, czy też obserwują u siebie agresywne zachowania w stosunku do własnych dzieci lub gdy pojawią się u nich problemy z alkoholem czy inne uzależnienia.
Czego możesz się spodziewać, jeśli zdecydujesz się podjąć terapię DDA?
Terapia DDA nauczy Cię:
- akceptacji samego/-ej siebie – skończysz z wiecznym osądzaniem, krytykowaniem i niezadowoleniem z siebie;
rozpoznawać powody złego samopoczucia, a przez to łatwiej radzić sobie z obniżonym nastrojem;
rozpoznawać, jakie zachowania są normalne, a jakich się wystrzegać; - wierzyć we własne możliwości – już nie będziesz uzależniony/-a od aprobaty innych, by cieszyć się adekwatnym, wysokim poczuciem własnej wartości;
- że nie musisz wszystkiego kontrolować, możesz też zachowywać się spontanicznie;
- otwierać się przed najbliższymi, ufać i tworzyć bliskie relacje w związku;
- jak radzić sobie z zachowaniami kompulsywnymi (obsesyjną punktualnością, pedantycznością, gromadzeniem pieniędzy itd.);
- jak przekuć cechy nabyte podczas wychowywania się w domu alkoholików, w atuty w pracy oraz życiu osobistym;
poznawać i nazywać emocje, radzić sobie z nimi;
Pozwól sobie odzyskać spokój. Przyjdź na terapię dorosłych dzieci alkoholików i przekonaj się, że Ty również jesteś w stanie stworzyć piękny i zdrowy związek, cieszyć się z życia i akceptować siebie.