Rozwój osobisty

Niby wszystko w Twoim życiu jest w porządku, a jednocześnie brakuje Ci radości lub masz poczucie, że Twoje życie toczy się nie tak, jakbyś pragnął? Lub coraz dotkliwiej brakuje Ci poczucia sensu czy spełnienia? Masz mniej energii niż dotychczas? Czasem czujesz, że nie możesz być sobą, że coś Cię blokuje i nie daje Ci się rozwinąć. Albo masz wrażenie, że nie potrafisz znaleźć sobie w życiu miejsca, sam/-a nie wiesz, czego chcesz, więc tym bardziej skąd masz wiedzieć, jak to osiągnąć?
Być może to dobry moment na zajęcie swoim rozwojem? Być może Twoje dotychczasowe sposoby na życie wyczerpały się, „wyrosłeś” z nich?

Czym jest rozwój osobisty?

Metaforycznie można powiedzieć, że to podróż w głąb siebie. Podróż polegająca na pogłębianiu rozumienia siebie samego – swoich wartości, predyspozycji, przekonań i ich wpływu na nasze działanie, związki i poczucie satysfakcji z życia. Elementem rozwoju osobistego jest też akceptacja samego siebie, a także praca nad nowymi nawykami, przekonaniami i umiejętnościami, które pomogą nam pełniej niż dotychczas realizować się w życiu.
Rozwój osobisty służy zarówno życiu zawodowemu, jak i poprawie życia prywatnego. Pomożemy Ci budować pełniejsze i głębsze relacje, dzięki czemu zaczniesz czerpać więcej satysfakcji z obcowania z najbliższymi czy znajomymi.

Dlaczego warto w rozwoju osobistym skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty?

Powodów jest kilka:
  • Wsparcie, jakie otrzymasz od terapeuty w sytuacji zmian czy poszukiwania nowego sposobu na życie. Przeprowadzenie takich zmian to często zadanie wiążące się z obawami, wyższym poziomem lęku czy zagubienia. Terapeuta jest od tego, aby właśnie wtedy dać Ci wsparcie, upewnić, że warto wytrwać, że wątpliwości i niepewność są naturalne i warto przez nie przejść.
  • Jasność i świadomość działań – Towarzyszyliśmy już wielu Klientom w ich rozwoju. Wiemy i rozumiemy, jak przebiega ten proces u Klientów z różnymi typami osobowości i potrzebami. Wsparcie terapeuty powoduje, że łatwiej Ci będzie określić czego chcesz, a czego nie, zrozumieć, z jakiego powodu dokonujesz takich, a nie innych wyborów. Terapeuta pomoże Ci również dostrzec ślepe zaułki i uchronić się przed nimi. Na przykład Klienci w okresie zmian mogą mieć skłonność do zbyt radykalnych działań lub do odkładania ich zbyt długo. Terapeuta pomoże przejść takie zmiany w zrównoważony, a jednocześnie konsekwentny sposób.

Do czego jest Ci potrzebny rozwój osobisty?

Jeśli mamy odwagę coraz lepiej siebie rozumieć i żyć w zgodzie ze sobą, wówczas życie jest prostsze i lepiej smakuje, częściej nas cieszy, jesteśmy bardziej odporni na stres. Łatwiej nam podejmować ważne decyzje i są one trafniejsze. To wszystko z kolei daje nam więcej energii i kreatywności w pracy zawodowej, pomaga budować bliższe i głębsze relacje osobiste.

Czym różni się klasyczna terapia od rozwoju osobistego prowadzonego przez psychoterapeutę?

Różnica między spotkaniami prowadzonymi przez psychoterapeutę i służącymi Twojemu rozwojowi osobistemu a klasyczną terapią wynika przede wszystkim z odmienności celów.

Psychoterapia ma przynieść ulgę w cierpieniu. Osoby zwracające się o pomoc zwykle nie są już w stanie poradzić sobie same i pilnie szukają wsparcia.

W przypadku rozwoju osobistego chodzi bardziej o realizowanie marzeń, czerpanie satysfakcji z życia osobistego i zawodowego, świadome wykorzystywanie swoich talentów. Efektem pracy z psychologiem jest radość z pełnego i satysfakcjonującego życia.

Jak wygląda praca nad rozwojem osobistym?

Praca nad rozwojem przebiega zazwyczaj w trzech etapach:

  • Pierwszy to głębsze poznanie siebie, swoich wartości, przekonań, predyspozycji, talentów, nawykowych sposobów działania. To także uważniejsze przyjrzenie się aspiracjom, marzeniom.
  • Drugi, biegnący często równolegle z poznawaniem siebie, to samoakceptacja. Wypracowanie jej pozwala poznać siebie i trafniej korzystać ze swojego potencjału.
  • Trzeci etap to budowanie nowych nawyków, umiejętności, skuteczniejszych sposobów działania.

W pracy nad rozwojem osobistym wykorzystujemy metody podobne do psychoterapeutycznych czyli:

  • pracę z ciałem,
  • psychodramę,
  • techniki modelowania,
  • klaryfikację,
  • psychoedukację,
  • rysunek.

Podczas spotkań służących rozwojowi osobistemu terapeuta pracuje, zadając pytania i pokazując Ci możliwe wybory oraz tworząc optymalną przestrzeń do świadomego ich dokonywania.

Praca nad rozwojem osobistym to zazwyczaj odbywające się przez kilka miesięcy 50-minutowych sesje, na których będziesz pojawiać się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Integralną częścią spotkań są zadania, które będziesz wykonywać w przerwach pomiędzy sesjami. Ich celem jest między innymi rozwijanie nowych umiejętności, uczenie się rozumienia siebie i innych czy praca nad nowymi nawykami.

Zacznij świadomie kierować swoim życiem. Osiągaj kolejne cele i przekonaj się, ile satysfakcji i dumy daje Ci samorealizacja.